Skip to content ↓
Passmores Academy

Passmores Academy

Improving upon our best

Who’s Who?

Senior Leadership Team

Click on the staff name to send them an email

Natalie Christie Co-Principal
Vic Goddard Co-Principal
David Chadwick Vice Principal (Maths)
Scott Alderson Assistant Principal: Chief Finance Officer
Jo Connolly Assistant Principal (Psychology)
Rebecca Conway Assistant Principal (PE)
Russell King Assistant Principal (English)
Tina Sparrow Assistant Principal:Head of Administration
Lucia Goddard Assistant Principal
Mark Fish Assistant Principal

Associate Senior Leadership Team

   
David Butler Head of Music
Abi Cunningham Director of Learning (History)
Lee Pickering Head of History
Gareth Walsh ITT Coordinator/Maths Teacher
Sam Branford-Jackson Head of Maths
Naomi Van Der Lith Head of English

 

Pastoral Team

Dragon House  
Sophie Banks (PE) Head of House
Lee Clark Deputy Head of House
Griffin House  
Jack Elston (PE) Head of House
Emma Danaher (History) Deputy Head of House
Lion House  
Daniel Shine (Science; STEM Coordinator) Head of House
Jack Webber (PE) Deputy Head of House
Unicorn House  
Carolyn Richards (Head of Graphics and Photography) Head of House
Jamie King (PE) Deputy Head of House
STEP Team  
Katie Watts STEP Team Support Worker
Lee Clark STEP Team Support Worker
Marius Hodorog STEP Team Support Worker 

Heads of Department

Claire Friedner Head of Art
Tammy Bassett Head of Careers/Leader of iFuture
Lucy Goddard Head of Child Development (Acting)
Claire Le Dain Head of Citizenship
Mark Fish Head of Computer Science
Achia Begum Head of Creative Media/BTEC Quality Nominee
Karen Warncken Head of Drama
Naomi Van Der Lith Head of English
Emma Jameson Head of Food Technology/Catering
Valerie Neagus Head of Geography
Lee Pickering Head of History
Samantha Jackson Head of Maths
Yvonne Corkery Head of French
David Butler Head of Music
Andrew Martin Head of PE
Carolyn Richards Head of Photography
Gary Ayliffe Head of Science
Angela Smith SENCO
Andrew Farmery Head of Spanish
Georgina Evans Head of Technology

Staff Contacts

ACADEMY - PASSMORES Main school email contact address
Adams, Jen Admin Assistant/Student Services
Ahmad, Roxy Specialist Support Co-ordinator (Emotional Well-being)
Ahmed, Bushra Finance Assistant
Alderson, Ashley I.T/Premises Manager
Baker, Debbie ASD Hub Admin Support
Baldwin, Hannah Payroll & HR Administrator
Barden, Wendy Finance Manager
Barry, Mairead Maths Teacher
Bartram, Deb PCLC Governance Manager
Beatty, Sally Exams Officer/ Student Services Manager
Beatty, Myra Receptionist
Bell, Thomas Geography Teacher
Betts, Anna Second in Science Department
Blake, Kathleen Second in Maths (Key Stage 3)
Boamah, Joseph Maths Teacher
Brand, Molly Science Teacher
Brooking, Ellen English Teacher
Brown, Lorna Attendance & Family Liaison
Brown, Stephen Assistant Network Manager
Burgess, Helen Co-educator
Burns, Charlotte SEND Leader
Busson, Jo Alternative Provision Leader
Carter, Nicola Admin Assistant/Student Services
Cleary, Carly Assistant SENCO
Collins, Pauline Co-educator
Cooper, Emma Co-educator
Currie, Sam Co-educator
Curtis, Jeanette Science Technician (Senior)
Donoghue, Grace Co-educator
Elliott, Helen Finance Assistant
Elven, Emma SEND Leader
Farmery, Andrew MFL Teacher
Fisk, Kim Printing Services Administrator
Fitzpatrick, Lynne Teacher/Cover Supervisor 
Foong, Poh-Kong Co-Educator
Fry, Caron French Teacher
Gardner, Stuart Science Teacher
Gladwin, Neil Key Stage Three Curriculum Leader
Glover, Jade Drama Teacher
Guyton, Lynn Communication/Events Manager & Deputy Safeguarding Lead
Hampson, Ashleigh Cover Supervisor
Hastler, Toni Science Teacher
Henderson, Stephanie English Teacher
Histon, Georgina Design & Technology Teacher
Hope, Daniel Data Manager
Howard, Daisy Co-educator
Howard, Jane Teacher
Howard, Molly Inclusion Administrator
Hutchinson, Abbie Art Teacher
Jenner, Karen English Teacher
Jones, Claire First Aider/Admin Assistant
Kay, Julie Careers Adviser
Kemsley, Kelly Student Services Administrator
Kerrigan, Dorinda ASD Hub Manager
King, Laura English Teacher/ 1:1 Tuition
King, Jamie PE Teacher
Lamb, Nicola Technology Teacher
Lennard, Michael IT Technician
Lovell, Andy English Teacher
Marsal, Anna Literacy Tutor
Marten, Chris Site Manager
Matthews, Thomas Computer Science Teacher
May, Rebecca Science Technician
McCall, Richard Site Manager
Midwinter, Georgia English Teacher
Midwinter, Michaela English Teacher
Mignot, Angela Technology Teacher
Monk, Debbie Co-educator
Montgomery, Jackie Catering Manager
Moore, Dawn Teacher/Pedagogy Leader
Morton, Daniel Payroll Officer
Moseley, Charlotte Science Teacher
Musa, Tunai HR Manager
Nixon, Emma Technology Technician
O'Hara, Alan Technology Technician/Cleaner
Oboh, Robert Maths Teacher
Osborn, Rosie PE Teacher
Padbury, Suzanne Co-Educator
Paddon, Ben Maths Teacher
Parker, Margo Health & Safety Co-ordinator
Pavlou, Jessica Maths Teacher
Payne, Stephanie SEND Leader
Peters, Beverley English Teacher
Pinnock, Corinne Evening Caretaker
Poulter, Janet Co-Educator
Power, Emily English Teacher
Rising, Daniella Lettings Assistant
Roberts, Jo Co-Educator
Ross, Sarah Maths Teacher/Maths Intervention
Rosson, Alison Technology Teacher
Scott, Tessa Child Development Teacher
Sealey, Joanne Co-educator
Seon, Jennifer Science Teacher
Sexton, Amy Student Services Administrator
Shiels, Jemma Data Administrator
Silva, Aislinn PE Teacher/ Duke of Edinburgh Co-ordinator
Simpson, Richard Network Manager
Simpson, Sara Lettings and Fundraising Administrator
Steadman, John Computer Science Teacher
Stredder, Grant Geography Teacher
Tarling, Paul Dance, Drama and Music Teacher
Taverner, Molly Finance Assistant
Thomson, John Evening Caretaker
Turner, Angela STEP Team Administrator
Turner, Michelle Maths Teacher
Turner-Porter, Freya Cover Supervisor
Tyler, Shirley HR Assistant
Walker, Toni Cover Supervisor
Ward, Corrin Co-Educator
Webber, Jack Science & PE Teacher
Westbrook, Sheila Co-Principals PA 
White, Julie Student Services Assistant
Wilhite, Ashley Science Teacher
Wilkins, Nicola Safeguarding Officer
Wright, Sarah Science Teacher
Zaman-Zadeh, Katrin Spanish Teacher